Selections Week 19

Image Credit: Photo by Graham Denholm/Getty Images

All Fijians selected on the 19th weekend of 2022.

Jump to – Champions Cup | Challenge Cup | Pro D2 | Nationale | League One | Super Rugby | NRL | France Elite 1 | NSW Cup | Tryscorers | MLR | United Rugby

  • No Super League and Championship matches
  • Champions Cup and Challenge Cup Finals this weekend
  • Several League One matches cancelled due to covid
  • Moses Sorovi returns for Rebels

NRL Round 9 May 05-08

Rabbitohs – Taane Milne 19 vs Broncos

Panthers – Api Koroisau 9, Viliame Kikau 11 | Eels – Reagan Campbell-Gillard 8

Knights – Daniel Saifiti 10, Jacob Saifiti 15 @ Cowboys

Dragons – Mikaele Ravalawa 5, Tariq Sims 11 @ Storm

NSW Cup Round 9 May 06-08

Panthers – Sunia Turuva 1, Robert Jennings 3 vs Eels

Wests Magpies – Livai Saukuru 4, D’Rhys Miller 21

Bulldogs – Brandon Wakeham 22 @ Dragons

Bears – Vuate Karawalevu 2, Kevin Naiqama 3 vs Jets

No Qld Cup players selected

France Elite 1 Semi Finals May 07

Carcassonne – Maika Serulevu 11, Jowasa Drodrolagi 16 vs Lezignan

Japan Rugby League One

Div 1 Section 16 May 07-08

Panasonic Wild Knights – Marika Koroibete 11 vs Kubota Spears

Yokohama Canon Eagles – Viliame Takayawa 14, Samuela Anise 19 | NEC Green Rockets – Aseri Masivou 7

Kobelco Kobe Steelers – Sosiceni Tokoqio 20 @ Shining Arcs

Toshiba Brave Lupus – Seta Tamanivalu 13, Jone Naikabula 14, Michael Leitch 20 @ Shizouka Blue Revs

Div 2 Ranking Round May 08

Kamaishi Seawaves – Tomasi Soqeta 5 vs Hino Red Dolphins

Mitsubishi Dynaboars – Sam Chongkit 6, Michael Little 12, Epineri Uluiviti 19 | Kintetsu Liners – Sanaila Waqa 5, Jose Seru 8

Div 3 Ranking Round May 06-08

Kurita Water Gush – JT Nabetelevu 11 @ Kyuden Voltex

Toyota Shokki Shuttles – Josh Matavesi 12 vs Sanix Blues

Pro D2 Day 29 May 05-06

Bayonne – Joe Ravouvou 14, Sireli Maqala 22 @ Carcassonne

Grenoble – Pio Muarua 8, Benito Masilevu 11 @ Stade Montois

Beziers – Watisoni Votu 22 @ Rouen

Montauban – Niko Matawalu 14 vs Narbonne

Colomiers – Peni Rokoduguni 14 @ Bressane

Aurillac – Christa Powell 13 @ Vannes

Agen – Tevita Railevu 11, Kolinio Ramoka 12, Timilai Rokoduru 14 | Nevers – Alivereti Loaloa 13

Oyonnax – Gabiriele Lovobalavu 12 | Provence – Luke Tagi 3, Eroni Sau 11

Nationale Day 26 May 08

Dax – Esava Delai 11 | Aubenas – Josaia Cama 4, Jim Naikadawa 8

Tarbes – Josaia Vakacegu 12 | Albi – Avenisi Vasuinubu 11

Soyaux – Sikeli Nabou 4, Kaminieli Raivono 11, Ledua Mau 13 @ Bourgoin

Stade Nicois – Joketani Koroi 5, Laijiasa Bolenaivalu 7 vs Suresnes

Cognac – Kemueli Lavetanakoroi 5, Eneri Lotawa 14, Isikeli Davetawalu 22 | Chambery – Mosese Mawalu 11

Champions Cup Quarter Finals May 07-08

Leicester – Nemani Nadolo 23 vs Leinster

La Rochelle – Levani Botia 12 | Montpellier – Masivesi Dakuwaqa 23

Racing – Virimi Vakatawa 23 vs Sale Sharks

Challenge Cup Quarter Finals May 06-08

Saracens – Eroni Mawi 1 @ Gloucester

Edinburgh – Lee Roy Atalifo 18, Mesulame Kunavula 20 vs Wasps

Lyon – Josua Tuisova 14, Temo Mayanavanua 19 vs Glasgow

Toulon – Jiuta Wainiqolo 22 | London Irish – Albert Tuisue 8

United Rugby Championship catchup game May 08

Newport Dragons – Mesake Doge 3 @ Ospreys

Super Rugby Round 12 May 06-08

Blues – Hoskins Sotutu 8, Soane Vikena 16 | Rebels – Moses Sorovi 21

Reds – Seru Uru 6, Suliasi Vunivalu 14, Filipo Daugunu 22 | Highlanders – Mosese Dawai 23

Moana Pasifika – Timoci Tavatavanawai 11, Levi Aumua 13 | Waratahs – Rahboni Warren-Vosayaco 8, Mark Nawaqanitawase 14

Chiefs – Pita Gus Sowakula 8, Emoni Narawa | Brumbies – Rob Valetini 6

Force – Issak Fines Leleiwasa 9, Alex Masibaka 20 | Crusaders – George Bower 18, Chay Fihaki 23

Hurricanes – Isaia Walker-Leawere 4, Salesi Rayasi 11 vs Drua

MLR Round 14 May 08-09

New England – Paula Balekana 11 | Old Glory DC – Tevita Naqali 4, Peni Lasaqa 14, Api Naikatini 19

Utah Warriors – Tuvere Vugakoto 17 vs Rugby ATL

LA Giltinis – Cyrille Cama 20 vs Austin Gilgronis

San Diego Legion – Jale Vakaloloma 4 | Houston Sabercats – Keni Nasoqeqe 7, Matai Leuta 14, Emmanuel Albert 20

Seattle Seawolves – Andrew Durutalo 6 vs Dallas Jackals

Tryscorers

Pro D2 – Niko Matawalu x 2, Kolinio Ramoka, Eroni Sau

MLR – Andrew Durutalo

League One – Sanaila Waqa x 2, Epineri Uluiviti, Michael Little, Jone Naikabula

Nationale – Avenisi Vasuinubu, Mosese Mawalu

United Rugby Championship – Mesake Doge

Champions Cup – Levani Botia

Challenge Cup – Albert Tuisue

NRL – Taane Milne x 2, Jacob Saifiti

NSW Cup – Sunia Turuva, Robert Jennings, Vuate Karawalevu x 3

Super Rugby – Hoskins Sotutu, Mark Nawaqanitawase, Levi Aumua, Pita Gus Sowakula, Salesi Rayasi, Isaia Walker-Leawere, Onisi Ratave

SHARE THIS POST

Selections Week 31

All Fijians selected globally for the 31st weekend of 2022. See all selections in all competitions including tryscorers for the weekend.

Read More »

Selections Week 24

Selections for the 24th weekend of 2022. All Fijians in all Rugby codes. Super Rugby 2022 Semi Finals, NRL, Gallagher Premiership and more.

Read More »

Selections Week 31

All Fijians selected globally for the 31st weekend of 2022. See all selections in all competitions including tryscorers for the weekend.

Read More »

Selections Week 24

Selections for the 24th weekend of 2022. All Fijians in all Rugby codes. Super Rugby 2022 Semi Finals, NRL, Gallagher Premiership and more.

Read More »

HEAT 4 IS LIVE NOW!

Get your votes in for the final heat of the RKVT Fijian Flyer Award, headlined by Speedster Marika Vunibaka and NRL legends Semi Radradra and Jarryd Hayne.
VOTE NOW