Selections Week 17

Image Credit: (Photo by Regi Varghese/Getty Images)

All Fijians Selected in Competitions around the Globe for the 17th weekend of 2022.

Skip to – Top 14 | Premiership Rugby | United Rugby | Pro D2 | NRL | NSW Cup| Qld Cup | Super Rugby | Nationale | Super League | Other Rugby League | MLR | Japan League One | All Tryscorers

  • Kitone Kautoga will make NSW Cup debut for Wests Magpies.
  • Western Force vs Moana Pasifika (Super Rugby) postponed.
  • Epeli Momo returns. For the first time Montauban will have Momo, Josua Vici and Niko Matawalu in the same backline.
  • Alivereti Loaloa returns from injury for Uson Nevers. It’s his first match since the opening round.
  • Jason Qareqare plays his first match of the year for Castleford against St Helens.
  • Kitione Kamikamica returns from injury. His first match since October.
  • Ben Volavola will start at fullback for Racing
  • Jale Railala will play his first match for San Diego Legion.

Premiership Rugby Cup Semi Finals April 26-27

Leicester – Kini Murimurivalu 13, Simon Koroiyadi 20 | London Irish – Albert Tuisue 8, Phil Cokanasiga 23

Pro D2 Day 28 April 21-22

Bayonne – Sireli Maqala 22 vs RC Vannes

Provence – Luke Tagi 3, Eroni Sau 14 | Agen – Tevita Railevu 11, Kolinio Ramoka 13, Timilai Rokoduru 14

Oyonnax – Adrian Sanday 22 @ Narbonne

Aurillac – Christa Powell 12 | Montauban – Epeli Momo 11, Josua Vici 13, Niko Matawalu 14

Nevers – Alivereti Loaloa 22 vs Rouen

Beziers – Watisoni Votu 12 vs Bressane

Colomiers – Peni Rokoduguni 14 | Stade Montois – Wame Naituvi 11

NRL Round 7 April 21-25

Rabbitohs – Taane Milne 3 @ Wests Tigers

Knights – Daniel Saifiti 10, Jacob Saifiti 15 | Parramatta – Reagan Campbell-Gillard 8

Panthers – Api Koroisau 9, Viliame Kikau 11, Robert Jennings 18 (RES) | Raiders – Semi Valemei 4

Dragons – Mikaele Ravalawa 5, Tariq Sims 11 | Roosters – Kevin Naiqama 20 (RES)

Warriors – Junior Ratuva 24 (RES) @ Storm

NSW Cup Round 7 April 23-24

Panthers – Sunia Turuva 1, Robert Jennings 3 vs Raiders

North Sydney – Vuate Karawalevu 2, Kevin Naiqama 4

Wests MagpiesKitione Kautoga 11* (debut) vs Rabbitohs

Qld Cup Round 5 April 23-25

Mackay Cutters – Laitia Moceidreke 2 @ Sunshine Coast Falcons

Ipswich Jets – Ratu Jope Rotavisoro 5 | Norths Devils – Ben Nakubuwai 8

Townsville Blackhawks – Iosefo Baleiwairiki 2, Taniela Sadrugu 4 | Tweed Head Seagulls – Lamar Manuel-Liolevave 10

Super League Round 10 April 22-24

Hull KR – Korbin Sims 15

Castleford Tigers – Jason Qareqare 33 (starting winger) vs St Helens

Hull FC – Kane Evans, Joe Lovodua vs Catalans

Salford Red Devils – King Vuniyayawa @ Leeds Rhinos

Rugby League Europe

Betfred Championship Round 9 April 22-24 – London Broncos TBA

Super Rugby Round 10 April 22-24

Chiefs – Pita Gus Sowakula 8 | Waratahs – Mark Nawaqanitawase 14, Rahboni Warren-Vosayaco 20

Reds – Filipo Daugunu 11, Suliasi Vunivalu 14 | Hurricanes – Isaia Walker-Leawere 5

Brumbies -Rob Valetini 6 | Highlanders – Mosese Dawai 11

Crusaders – George Bower 1, Sevu Reece 14, Chay Fihaki 23 vs Rebels

Blues – Hoskins Sotutu 8, Jacob Ratumaitavuki-Kneepkens 15, Soane Vikena 16 vs Drua

Western Force vs Moana Pasifika postponed.

Super W Final April 23

Waratahs W – Sera Naiqama 5, Iliseva Batibasaga 9 vs Fijiana Drua. For Drua lineup, click here.

Premiership Rugby Round 23 April 22-24

Newcastle – Cameron Nordli-Kelemeti 9, George Wacokecoke 13 | London Irish – Albert Tuisue

Bath – Semesa Rokoduguni 14, Joe Cokanasiga 23 | Northampton – Sam Matavesi 2, Api Ratuniyarawa 5

Leicester – Nemani Nadolo 11 @ Harlequins

Saracens – Eroni Mawi 1 vs Exeter

URC Round Round 16 April 22

Edinburgh – Lee Roy Atalifo 3, Mesulame Kunavula 8 vs Zebre

Benetton – Monty Ioane 11 @ Bulls

Top 14 Day 23 April 23-24

Stade Francais – Waisea Nayacalevu 13 | Pau – Lekima Tagitagivalu 5, Jale Vatubua 12, Aminiasi Tuimaba 14

Castres – Filipo Nakosi 11, Adrea Cocagi 12, Vilimoni Botitu 13 vs Clermont

La Rochelle – Levani Botia 12, Eneriko Buliruarua 21 vs Perpignan

Racing – Virimi Vakatawa 13, Ben Volavola 15 | Biarritz – Johnny Dyer 5, Tevita Kuridrani 13

Brive – Tevita Ratuva 5, Setareki Bituniyata 11, Setariki Tuicuvu 14, Kitione Kamikamica 19 | Lyon – Noa Naikataci 11, Josua Tuisova 14, Temo Mayanavanua 19

Toulon – Jiuta Wainiqolo 14 vs Toulouse

Japan Rugby League One

Division 1 Section 14 April 22-24

Toshiba Brave Lupus – Seta Tamanivalu 13, Jone Naikabula 14 vs NTT Red Hurricanes

Yokohama Canon Eagles – Viliame Takayawa 14, Samuela Anise 19 | Saitama Wild Knights – Marika Koroibete 11

NEC Green Rockets – Kavaia Tagivetaua 6, Aseri Masivou 7 vs Shining Arcs

Tokyo Sungoliath – Samu Kerevi 22 vs Black Rams

Div 2 | Mitsubishi Dynaboars – Sam Chongkit 6, Michael Little 12, Epineri Uluiviti 19 vs Honda Heat

Div 3 | Toyota Shokki Shuttles – Josh Matavesi 12, Josua Kerevi 13 | Shimizu Blue Sharks – Orbyn Leger 10

MLR Round 12 April 24-25

Houston Sabercats – Keni Nasoqeqe 7, Matai Leuta 14, Emmanuel Albert 20 vs Toronto Arrows

Nola Gold – Maciu Koroi 20 vs Austin Gilgronis

Old Glory DC – Tevita Naqali 4, Peni Lasaqa 14, Api Naikatini 19 vs Dallas Jackals

Utah Warriors – Puna Vuli 20 | Seattle Seawolves – Andrew Durutalo 7

New England Freejacks – Paula Balekana 11 @ RU New York

San Diego Legion – Jale Railala 19 vs Rugby ATL

Nationale Day 25 April 23-24

Massy – Uwa Tawalo 11 vs Suresnes

Tarbes – Josaia Vakacegu 23 vs Blagnac

Chambery – Ben Neiceru 12, Mosese Mawalu 22 | Nice – Sunia Vola 1, Joketani Koroi 5

Dax – Ilikena Bolakoro 12, Esava Delai 14 | Cognac – Kemueli Lavetanakoroi 5, Eneri Lotawa 14, Isikeli Davetawalu 20

Soyaux – Metuisela Talebula 14, Sikeli Nabou 18 | Aubenas – Jim Naikadawa 8

Tryscorers this weekend

Superleague – Jason Qareqare

Super Rugby – Mesulame Dolokoto, Onisi Ratave

Super W – Vitalina Naikore x 3, Timaima Ravisa, Roela Radiniyavuni, Kolora Lomani

NRL – Viliame Kikau

Premiership – Albert Tuisue, Nemani Nadolo

Premiership Rugby Cup – Albert Tuisue x 2

Pro D2 – Peni Rokoduguni x 2, Niko Matawalu, Wame Naituvi, Timilai Rokoduru, Tevita Railevu

Top 14 – Levani Botia, Tevita Ratuva

League One – Marika Koroibete, Aseri Masivou

Queensland Cup – Laitia Moceidreke, Ben Nakubuwai

NSW Cup – Sunia Turuva, Robert Jennings, Vuate Karawalevu

MLR – Tevita Naqali, Peni Lasaqa, Paula Balekana

Nationale – Mosese Mawalu x 2, Isikeli Davetawalu

SHARE THIS POST

Play it to our strengths

Fijiana will need to go back to playing their strengths and what won them their maiden Super W title. High octane rugby, high risk, high reward up tempo game which may unsettle the English

Read More »

Play it to our strengths

Fijiana will need to go back to playing their strengths and what won them their maiden Super W title. High octane rugby, high risk, high reward up tempo game which may unsettle the English

Read More »

HEAT 4 IS LIVE NOW!

Get your votes in for the final heat of the RKVT Fijian Flyer Award, headlined by Speedster Marika Vunibaka and NRL legends Semi Radradra and Jarryd Hayne.
VOTE NOW